Asfalt Çeşitleri

 

Asfalt Çeşitleri :

Asfalt çeşitleri , https://elitasfalt.com.tr/zemin-kaplamalari/Asfalt yol teknolojilerinde uygulama alanlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bunlar

Poröz Asfalt: Agrega dane çapı kalın , ince gradasyon oranı düşük imal edilen gözenekli asfalt tipidir.

Böylece oluşan bu boşluklu yüzeyden yüzey sularının tahliye edilmesi amaçlanmıştır.

2-Taş Mastik Asfalt: Agrega gradasyonu kesikli olup , iri agrega yapısının gözeneklerine bitüm ve filler  doldurulmasıyla elde edilmektedir. Mukavemeti çok yüksek olan karışım uygun sıkıştırma yapıldığında teker izi oluşumunu engellemektedir.Yüksek bitüm oranı nedeniyle durabilitesi de çok yüksektir.

3-Kum Asfalt: Bitüm  ile kumun karışımından oluşmaktadır.

4-Asfalt Betonu: Yol imalatlarında  en yoğun kullanılan  asfalt tipleridir. Bitümlü Temel Asfalt, Binder Asfalt ve Aşınma Asfalt olarak nitelendirilmektedir

5-Köpük Asfalt

6-renkli baskılı asfaltRenkli Baskılı Asfalt:Asfalt üzerine dekoratif baskı yapılıp renk katmanı ile görselliği artırılabilir.

Asfalt Karışımına göre farklılıkları

Bitümlü Sıcak Karışım-BSK, http://www.elitasfalt.com/default.asp

Asfalt plentlerinde 1600C civarında ısı ile agraga , filler ve 50 -70 penatrasyonlu bitümün harmanlanması ile elde edilir. %93-96 oranında agrega ile  %4 ila % 7 arasında bitüm kullanılır.3 kademe olarak trafik yüküne göre Bitümlü Temel Asfalt, Binder Asfalt ve Aşınma Asfalt olarak uygulanabilir.

Ilık Karışım Asfalt

enerji tasarrufu sağlamak ve emisyonları minimuma indirmek amacı   karışım sıcaklığını 120  ºC nin altına düşürecek şekilde uygun metotla hazırlanan bitümlü bir karışımdır. Karışımın hazırlanması sırasında sıcaklığın 10 ºC düşürülmesi emisyonun % 50 oranında azalmasına neden olamaktadır.
Soğuk Karışım Asfalt

Düşük trafikli yollarda  kaplama olarak, genellikte uygulama alanında yapılmış soğuk karışım asfaltıdır.

Asfalt yollar daha güvenlidir

Yollarda meydana gelen birçok kazanın nedeni, kötü yol koşulları ve ıslak yüzeydir. Ayrıca su sıçramaları da ciddi kazaların nedeni olabilir. Modern asfalt karışımları hem kuru, hem de yağışlı hava koşullarında harika bir sürtünme direncine sahiptir. Bu tip karışımlarla oluşturulmuş kaplamalarla yüzeydeki su direne edilmekte, yüksek seviyede sürtünme direnci sağlanmakta ve böylece kaza riski en düşük seviyeye düşürülmektedir.
Asfalt kaplamalarda karışım dizaynı ayarlanarak, kayma direnci optimum seviyede sağlanabilirken, beton karışımlarda yüzeyin özel olarak pürüzlendirilmesi ek işlemi gerekir.
Yol çizgi boyası ve diğer tip işaret malzemeleri asfalt yol yüzeyine kalıcı olarak uygulanabilmektedir. Asfaltın kritik hat ve bölgelerin işaretlenmesinde oluşturduğu
zıt renk ile, hat veya bölgenin belirgin hale getirilmesi sağlanmaktadır.
Asfalt koyu rengi nedeniyle ısıyı çektiği ve kolay buharlaşma sağladığı için, asfalt kaplamalarda buz çabuk erimekte ve yüzey suyu hızla kurumaktadır

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.